Американський білий метелик – небезпечний шкідник!
В останні роки на території Іллінецького району спостерігається поширення небезпечного карантинного шкідника – Американського білого метелика.
Американський білий метелик пошкоджує понад 300 видів різних трав’янистих, кущових та деревних культур. Найбільш улюбленими культурами є шовковиця, клен американський, айва, бузина, вишня, груша, виноград, волоський горіх, слива, хміль, яблуня. Основна ознака пошкодження - наявність на деревах павутинних гнізд.
Розвивається шкідник у 2 поколіннях за рік. Метелики першого покоління літають у травні – червні місяці. В липні – серпні з’являються метелики другого покоління. Під час льоту метелики відкладають яйця. В одній кладці може бути до 500 штук яєць. Розповсюдженню сприяє те, що шкідник розвивається в той період, коли комплексний захист плодових дерев уже давно завершений, а також, що метелики можуть перелітати на великі відстані. Довгі волоски гусениць молодших віків сприяє переносу їх повітряними потоками .
Найбільш шкодочинний період це серпень – вересень, коли розвиваються гусениці другого покоління. Гусениці живуть колоніями і сплітають павутинні гнізда, скріплюючи для цього декілька листків. По мірі розвитку гусениці і недостачі їжі всередині гнізда, павутиною обплутуються все нові і нові листки. Гусінь гніздо збільшує від верхівки до основи гілки, часто досягаючи 1-1,5 м, потім розповзаються і переходять до поодинокого способу життя. Гусениці скелетують листя, залишаючи тільки грубі жилки, активні вночі й на світанку, вдень ховаються під листя. Личинки які відродилися із одної кладки можуть повністю оголити 10-15річне дерево, що може призвести до ослаблення та загибелі окремих насаджень.
Основним методом боротьби є збір та знищення гусені та кладок яєць. Гілки з гніздами гусені обрізають і спалюють. На вражених деревах видаляють мертву кору, стовбури обмазують вапном.
Провідний фахівець відділу Бондаренко Тамара Борисівна
фітосанітарних процедур
ДУ „Вінницька обласна
фітосанітарна лабораторія”