Державне регулювання цін на окремі продовольчі товари

Дата: 20.02.2022 14:29

Пам’ятка

для суб’єктів господарювання (юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), які здійснюють реалізацію окремих продовольчих товарів

На сьогоднішній день Кабінетом Міністрів Кабінетом Міністрів України прийнято ряд постанов щодо запровадження державного регулювання цін на окремі продовольчі товари шляхом декларування зміни роздрібних цін та встановлення граничного рівня торгівельної надбавки на період карантину.

Зокрема, постановою Уряду від 20.04.2020 № 341 ( із змінами та доповненнями) затверджено Перелік товарів, що мають істотну соціальну значущість (далі - Перелік) та  Порядок декларування зміни роздрібних цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, і товари протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 ( далі Порядок).

Згідно  із постановою до Переліку включено окремі продовольчі товари, а саме: крупа гречана, цукор-пісок, борошно пшеничне вищого сорту, макаронні вироби вітчизняного виробництва (вермішель з борошна пшеничного вищого сорту), молоко пастеризоване жирністю 2,5 відсотка (у плівці), хліб житньо-пшеничний, яйця курячі категорії с1, птиця (тушка куряча), вода мінеральна негазована, масло вершкове жирністю 72,5 відсотка, батон та олія соняшникова.

Відповідно до Порядку в разі зміни роздрібної ціни більш ніж на 5 відсотків порівняно із роздрібною ціною станом на момент набрання чинності постанов  Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 № 341 та від  30.12.2021 №1432 при реалізації згаданих продовольчих товарів суб’єкт господарювання зобов’язаний задекларувати зміну роздрібної ціни на сайті Держпродспоживслужби (https://declaration.consumer.gov.ua/).

Одночасно суб’єкт господарювання повинен дотримуватися вимог постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 №1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гостро- респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (із змінами та доповненнями). Зокрема відповідно до пункту 414 згаданої постанови Уряду 09.12.2020 №1236  з початку 2022  року запроваджено граничний рівень торгівельної надбавки в розмірі 10 відсотків оптово-відпускної ціни на хліб житньо-пшеничний, батон, крупу гречану, цукор-пісок, борошно пшеничне вищого ґатунку, макаронні вироби вітчизняного виробництва (вермішель з борошна пшеничного вищого ґатунку), молоко пастеризоване жирністю 2,5 відсотка (у плівці), олію соняшникову, яйця курячі категорії С1, птицю (тушку курячу) та масло вершкове жирністю 72,5 відсотка з урахуванням рекламних, маркетингових, логістичних послуг, послуг з підготовки, обробки, пакування, інших послуг, пов’язаних з реалізацією кінцевому споживачу.

Зважаючи на викладене, Головне управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області просить суб’єктів господарювання (юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), які здійснюють реалізацію вищезазначених  продовольчих товарів, дотримуватись вимог чинного законодавства з питань ціноутворення.

За  порушення вимог щодо декларування зміни роздрібних цін та перевищення встановлених торгівельних надбавок до суб’єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції   передбачені статтею 20 Закону України «Про ціни і ціноутворення», а їхні посадові особи притягуються до адміністративної відповідальності згідно із статтею 165-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

В разі необхідності отримання додаткової інформації з питань ціноутворення на окремі продовольчі товари можна зателефонувати  на моб.тел.  068-165-88-55.

Сектор контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області