Що передбачено Кримінальним кодексом України за злочини проти власності у період воєнного стану
Із початком війни на території України введено воєнний стан, а згодом прийнято закони, якими внесено зміни до Кримінального кодексу України (КК України), якими посилено кримінальну відповідальність за ряд злочинів в умовах воєнного стану.
Зокрема, із 07.03.2022 внесено зміни до КК України щодо посилення відповідальності за кримінальні правопорушення проти власності, вчинені в умовах воєнного стану. Це основні майнові злочини, які завжди становили значну частину всієї кримінальної статистики в Україні – крадіжка, грабіж, розбій, вимагання, а також розтрата і заволодіння майном шляхом зловживання службовим становищем (ст.ст. 185, 186, 187, 189, 191 КК України).
Наприклад, за вчинення крадіжки (ч. 1 ст. 185 КК України), яка до 07.03.2022 вважалася кримінальним проступком, передбачено покарання від штрафу розміром 17 тис. грн. до обмеження волі строком до 5 років. У разі вчинення крадіжки повторно або за попередньою змовою групою осіб (ч. 2 ст. 185 КК України) передбачено покарання у виді арешту на строк від трьох до шести років або обмеженням волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк. За крадіжку, поєднану з проникненням у житло або інше володіння (ч. 3 ст. 185 КК України), передбачалося покарання у вигляді позбавлення волі до 6 років.
На сьогодні ж крадіжка, вчинена в умовах воєнного або надзвичайного стану, є особливо кваліфікованим складом злочину, та одразу кваліфікується за ч. 4 ст. 185 КК України і передбачає покарання у виді позбавлення волі на строк від 5 до 8 років.
Аналогічно посилено відповідальність і за грабіж, розбій, вимагання, а також розтрату й заволодіння майном шляхом зловживання службовим становищем (корупційний злочин), вчинені в умовах воєнного або надзвичайного стану. Всі ці злочини кваліфікуються одразу за ч. 4 відповідної статті (186, 187, 189, 191 КК України).
Але, як показує практика, превентивні заходи на людей не діють.
Так, за період збройної агресії у 2022 році до Єдиного реєстру досудових розслідувань органами досудового розслідування Гайсинського району Вінницької області внесено 255 відомостей про вчинення кримінальних правопорушень проти власності, які вчинені в умовах воєнного стану, з яких з обвинувальними актами направлено до суду для розгляду 132 кримінальних провадження. Судами розглянуто 33 кримінальні провадження з ухваленням обвинувальних вироків відносно 35 осіб. Із вказаної кількості 8 осіб засуджено до реальної міри покарання, а інші – у виді позбавлення волі з подальшим звільненням від відбування покарання з іспитовим строком.
Юрій ПРОЛЄЄВ
прокурор Гайсинської
окружної прокуратури